Dzisiaj jest: 25.3.2019, imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli

Puchar Świata w Oberstdorfie: Zwycięstwo Kamila Stocha, trzecie miejsce Dawida Kubackiego!

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 44

Kamil Stoch (214,5 m; 227,5 m) wygrał konkurs Pucharu Świata w Oberstdorfie (HS235). Drugie miejsce zajął Evgeniy Klimov (220,5 m; 223,5 m), a trzecie Dawid Kubacki (207 m; 228,5 m).

W czołówce uplasowali się jeszcze dwaj Polacy: na 4. pozycji Piotr Żyła (217 m; 220,5 m) i na 6. lokacie Jakub Wolny (216 m; 211,5 m).

Pierwszą dziesiątkę uzupełnili: piąty Daniel Andre Tande (203,5 m; 226 m), siódmy Stefan Kraft (206 m; 213 m), ósmy Johann Andre Forfang (203,5 m; 216,5 m), dziewiąty Ryoyu Kobayashi (220,5 m; 206 m) oraz dziesiąty Markus Eisenbichler (210,5 m; 206,5 m).

Na półmetku rywalizacji prowadził Ryoyu Kobayashi, jednak po słabszym drugim skoku spadł na 9. pozycję. Lokaty na podium nie utrzymał także Jakub Wolny, ale nasz zawodnik zanotował najlepszy wynik w swojej karierze zajmując 6. lokatę.

Po raz pierwszy w tym sezonie zwyciężył Kamil Stoch, co jednocześnie jest jego siódmym miejscem na podium w tej edycji Pucharu Świata. Natomiast po raz czwarty z rzędu 4. miejsce zajął Piotr Żyła.

W pierwszej serii groźnie wyglądający upadek zaliczył Tomas Vancura. Zawodnik stracił w powietrzu panowanie nad nartami i spadł na bulę, jednak dzięki swoim umiejętnościom uniknął poważnej kontuzji i wstał o własnych siłach.

Z powodu problemów z butami do skoku w pierwszej serii nie został dopuszczony Austriak – Philipp Aschenwald.

Pierwsza seria konkursowa była rozgrywana w loteryjnych warunkach. Skutkowało to kilkukrotnymi zmianami w długości najazdu – zawodnicy ruszali z 18., 17. i 15. belki startowej. Po zaledwie pięciu skokach konkurs został przerwany na 20 minut z powodu zbyt silnego wiatru, jednak udało się rozegrać dwie serie.

W pierwszej w najgorszych warunkach skakał Dawid Kubacki (207 m) – 0,45 m/s w plecy – a w najlepszych Martin Hamann (224 m) – 1,48 m/s pod narty. Natomiast w serii finałowej rywalizacja była już sprawiedliwsza. Przy najsilniejszym wietrze pod narty skakał Stefan Kraft (213 m) – 0,26 m/s; natomiast przy najmocniejszym wietrze w plecy swoją próbę oddał jego rodak Michael Hayboeck (202 m) – 0,21 m/s. Cała seria finałowa została rozegrana z 17. platformy startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach prowadzi Kamil Stoch (185 pkt) przed Markusem Eisenbichlerem (166 pkt) i Piotrem Żyłą (150 pkt). Czwarte miejsce zajmuje ex-auqo Dawid Kubacki (149 pkt) z Timim Zajcem (149 pkt). Na 12. pozycji jest sklasyfikowany Jakub Wolny (61 pkt).

Następne konkursu w lotach odbędą się 17 marca w Vikersund podczas Raw Air, a cykl zakończą zmagania w Planicy (22 i 24 marca).