Dzisiaj jest: 16.12.2017, imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 95
Redakcja poleca!

Na Ursynowie, podobnie jak w innych dzielnicach Warszawy, uroczyście obchodzono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Na Ursynowie, podobnie jak w innych dzielnicach Warszawy, uroczyście obchodzono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele Rady i Zarządu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy uczestniczyli w wydarzeniach lokalnych oraz uroczystościach rangi państwowej. Na ursynowskim ratuszu umieszczono również kotwicę – symbol Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia o godz. 9.00 złożono wieńce i zapalono znicze przed pamiątkowym głazem przy ul. Puławskiej 266 i pod Tablicą Memoratywną na ogrodzeniu Toru Wyścigów Konnych. To jedne z nielicznych miejsc na terenie Ursynowa, na których toczyły się walki powstańców z niemieckim okupantem. W uroczystości wzięli udział: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, delegacje władz samorządowych Dzielnicy Ursynów i Mokotów, przedstawiciele: Środowiska Pułku AK „Baszta”, Ursynowskiego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych, Policji Warszawa-Ursynów oraz Torów Wyścigów Konnych.

Tego dnia złożono również kwiaty oraz zapalono znicze w pozostałych miejscach pamięci na terenie Ursynowa, na grobach: Krystyny Krahelskiej i Zbigniewa Filipowicza na cmentarzu przy ul. Anyżkowej; przed tablicą poświĘconą pamięci Jana Rodowicza „Anody”; na kwaterach żołnierzy i osób cywilnych poległych w Powstaniu Warszawskim na cmentarzu przy ul. Łagiewnickiej oraz na miejscach straceń w Lesie Kabackim.

O godzinie „W” na maszt przed naszym ratuszem wciągnięto flagę narodową z powstańczą kotwicą. W tym samym czasie mieszkańcy Ursynowa oraz harcerze z flagami w dłoniach wstrzymali ruch na skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej oraz ul. I. Gandhi oddając hołd poległym w Powstaniu Warszawskim.

  • Zastępca Burmistrza Piotr Zalewski uczestniczył w uroczystości, o randze państwowej, złożenia wieńców pod Pomnikiem Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
  • Zastępcy Burmistrza Rafał Miastowski i Łukasz Ciołko wraz z Przewodniczącą Rady Dzielnicy Ursynów uczestniczyli w uroczystościach przy Pomniku „Mokotów Walczący 1944” w Parku im. Generała Gustawa Orlicz- Dreszera oraz przy Pomniku Pamięci 119 Pomordowanych Powstańców przy ul. Dworkowej.
  • Na uroczystości rozpalenia Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej, Ursynów reprezentowali Zastępcy Burmistrza Rafał Miastowski i Łukasz Ciołko.
Źródło: ursynów.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.